סטודנטים, ככה חוסכים כסף במהלך התואר

התחלתם את התואר הראשון, לא משנה באיזה מוסד לימודי – עולם חדש נפתח בפניכם: האווירה בקמפוס, האנשים החדשים , המרצים שזוכים להכיר, החומר הלימודי שלפעמים מרתק מאוד ולפעמים גם משעמם מאוד (קורה..), העבודות, תקופות המבחנים, הפרויקטים שמחוץ למסלול הלימודים. יש כל כך הרבה להספיק במהלך התואר האקדמי! עם זאת, סטודנטים רבים חוששים מהלימודים מכיוון שחווית הלימוד כוללת גם מעט הוצאות (שכר לימוד, שכר דירה, הוצאות מחייה וכד') ומעט זמן יחסית כדי לעמוד בהוצאות הללו, מכיוון שצריך להשקיע בלימודים ויש פחות זמן לעבוד.

בין אם אתם בוחרים לעבוד במהלך התואר ובין אם לא, חיסכון בדברים ואפילו הקטנים ביותר יכול לסייע לכם לעמוד בהוצאות של התואר ולהוריד לא מעט דאגות מהראש שלכם. אם תקפידו על חיסכון לאורך התואר, תוכלו ליהנות מכל החוויה הסטודנטיאלית ולא להתמקד בדאגות כלכליות.

אז איך בעצם חוסכים?

אחת הדרכים הכי פשוטות לחסוך כסף במהלך התואר, בוודאי תופתעו זה להמעיט באכילה בחוץ! כן פשוט וקל!  אז נכון שלא תמיד בא לכם על האוכל של אמא, או שאין לכם כוח לבשל בבית, אבל לא צריך לקנות בקפיטריה כל יום או להזמין טייק אווי מהמסעדה הכי קרובה לקמפוס. צרו לעצמכם הרגל של אכילה בחוץ פעם בשבוע והפכו זאת לבילוי! ובשאר הימים? כיום, ברוב מוסדות הלימוד האקדמיים, דאגו אגודת הסטודנטים להציב ברחבי הקמפוס פינות אוכל עם מיקרוגל ומקרר, רק השימוש באפשרות הזאת יכולה לחסוך לכם מאות שקלים בחודש. אם כבר בחרתם לקנות אוכל בחוץ, אל תתביישו לשאול אם יש הנחה לסטודנטים (להרבה מסעדות/בתי קפה הקרובים לקמפוס לרוב יהיה), או אם יש עסקיות גדולות שאפשר לחלוק יחד.

כך גם לגבי קפה, מכירים את הימים האלה שהזמן שלכם כל כך קצר בין משימה למשימה שהארוחות היחידות שלכן הופכות להיות כוסות קפה? או שמגיעה תקופת מבחנים, עוד לא 12 בצהריים ואתם כבר בקפה מספר 3? חבר׳ה, אתם לא לבד.. השעות הארוכות בכיתות או בבית מול המחשב גומרות אותנו לגמרי, אבל  אם תחשבו על זה, גם לקנות כל פעם קפה יכול להגיע מאות שקלים בחודש! בלא מעט מוסדות אקדמיים הקימו האגודות פינות "קפה אמון" שבהן ניתן להכי קפה במחיר סמלי שניים עד שלושה שקלים! האופציה הכי זולה היא כמובן להביא טרמוס קפה טעים מהבית. 

דרך נוספת לחסוך בהוצאות, היא להתנייד באמצעות נסיעה משותפות עם חבר/חברים (אם הקמפוס לא במרחק הליכה), כלומר במקום להשתמש ברכב הפרטי שלכם מידי יום ולשאת בכל הוצאות הדלק, תוכלו להתארגן כמה סטודנטים מאותו המסלול/החוג ולנסוע ביחד או להתארגן דרך קארפול של ווייז.

עוד אופציה, היא לנסות לוותר על שכירות במידה וניתן, ולהישאר אצל ההורים לפחות בשנה הראשונה של התואר.  זה לא תמיד כיף או אידיאלי, אבל החיסכון הוא אדיר במקרה הזה. אחרי שתבינו מי נגד מי, כמה זמן נדרש לכם להשקיע בתואר, כמה זמן תוכלו להקדיש לעבודה ומה בעצם התקציב החודשי שעומד לרשותכם, תוכלו לדעת האם מתאפשר לכם לעבור לגור בשכירות, עם שותפים או במעונות הסטודנטים.

אם אתה רוצים לממן את הלימודים בעצמכם, כמובן שתוכלו להשתמש בפיקדון של הצבא, וגם לחפש מלגה שתתאים עבורכם, כך שההוצאות על שכר הלימוד גם ירדו לכם מהראש. במידת הצורך, ניתן גם להסתייע בהלוואות לסטודנטים לתקופת התואר בריביות נמוכות יותר, שתתחילו להחזיר רק אחרי התואר.

אם נסכם בקצרה, זה לא פשוט, אבל זה אפשרי לחסוך כסף במהלך התואר וזה תלוי בבחירות שלנו!