5 טיפים שיעזרו לכם לעבור את שנה א' בקלות

איזה כיף! בשעה טובה, התחלתם את התואר וזכיתם לסטטוס של סטודנט/ית. החזרה לספסל הלימודים לאחר השירות הצבאי/לאומי או אחרי הטיול הגדול ברחבי העולם, היא בהחלט אבן דרך חשובה משמעותית. חווית הלימודים באקדמיה יכולה להיות חוויה מדהימה ובלתי נשכחת (בלי טיפת ציניות)!

עם תחילת התואר, במיוחד בשנה א' יש המון חששות, כאשר לא כל כך יודעים עם מה הולכים להתמודד מבחינה אישית, מבחינת אקדמית וכמובן גם מבחינה חברתית. 

בישראל יש 360,000 סטודנטים, והדבר הראשון שנרצה להזכיר לכם זה שאתם לא עוברים את זה לבד!

אז איך לעבור את שנה א' בשלום?

אחת השנים היותר מורכבות של התואר היא כמובן שנה א', שם בעצם לומדים להתמודד עם האקדמיה ועם כל האתגרים שמביא עמו הסטטוס החדש. ריכזנו עבורכם 5 טיפים מועילים במיוחד שיעזרו לכם לעבור את שנה א' בקלות:

1.

ניהול זמן נכון: השנה הראשונה בתואר היא לרוב מאוד עמוסה ומבלבלת במיוחד במהלך הסמסטר הראשון. כסטודנטים חדשים יצפו מכם תוך פרק זמן קצר להתרגל לשיטת למידה שונה מאשר בבית הספר, כמויות גדולות של חומר לימודי ומבחנים מקיפים לעיתים בפרקי זמן קצרים של מספר ימים האחד מהשני. המלצה שלנו – קחו כמה נשימות, תיתפקסו ותתחילו לנהל את הזמן שלכם. כדי לצלוח את הבלבול ואת העומס, חשוב להכין טבלת זמנים, בה תציינו את המטלות שלכם ותאריכי היעד להגשתן.  יש לכם מאמר חשוב לקרוא לקראת השיעור הבא? נהדר. תשריינו לעצמכם את הזמן הדרוש כדי לקרוא אותו ולסכם אותו זה יעזור לכם אחר כך בתקופת המבחנים. יש לכם מטלת אמצע או מטלת סוף קורס להגיש? (לרוב יודעים את התאריך מראש) תתארגנו בהתאם ותחליטו מתי בדיוק תתחילו לכתוב אותה ותגזרו זמני עבודה נוחים – שלא תגיעו עם הלשון בחוץ! גם בתקופת המבחנים תכננו היטב את זמני הלמידה שלכם. חשוב להשאיר בתוך טבלת הזמנים שתכינו, גם זמן ליהנות, לפגוש אנשים, למלא מצברים ולנצל פעילויות חוץ אקדמיות (מועדוני סטודנטים, אגודת הסטודנטים וכדומה).

2.

השתדלו לשלב עבודה באינטנסיביות נמוכה:  נכנסתם לאקדמיה? מחפשים עבודה? חייבים עבודה? חפשו  משרה שתאפשר "נחיתה" יותר קלה. השתדלו להשתלב בעבודה "ידידותית לסטודנטים", כזו שבתקופת המבחנים, תאפשר לכם לעבוד פחות ולנהל את הזמנים בהתאם או להודיע מראש שבחודש המבחנים אתם לא עובדים.

3.

התנסו בדרכי למידה שונות: שנה א' זוהי שנה של ניסוי וטעיה. לא בטוח ששיטת הלמידה שלכם בתיכון תתאים לכם לאקדמיה. וכדי להתמודד עם העומס מומלץ להקים לכם קבוצת למידה משותפת עם כמה חברים מהקורס. אם יש לכם כמה מאמרים לקרוא לקראת השיעור הבא? אין בעיה, תחלקו את המאמרים בין כמה אנשים, כל אחד יסכם את מה שקרא ותחליפו בינכם. ככה גם לקראת לימוד למבחנים, תמיד יהיו אנשים שיעדיפו לכתוב במהלך השיעור, וכאלו שיעדיפו להקשיב. לקראת המבחן תוכלו להכין מחברת בחינה במשותף שתסייע ותקל על כולם. אם זה מתאים לכם, אז גם למבחנים אפשר ללמוד ביחד למרות שיש גם סטודנטים שהכי טוב עבורם יהיה ללמוד לבד.

4.

תנצלו הטבות: סטודנטים, יש לכם לא מעט הטבות! הנחות ודברים שיסייעו לכם לעבור את השנה הראשונה ואת התואר בכלל: הסעות בחינם לקמפוס מתחנות הרכבת, ציוד לימוד מסובסד, שימוש בתוכניות ואפליקציות חינמיות או מוזלות, כרטיסי אשראי של האגודה שיקנו לכם הנחה במקומות מסוימים, עמלות בבנקים ועוד ועוד. אתרי אגודות הסטודנטים מרכזות עבורכם הטבות רבות והנחות רבות אחרות תמצאו ממש כאן באתר.

5.

הציבו מטרות: התואר נמשך בין שלוש לארבע שנים (תלוי בתואר). חשוב לבחון איזה קורסים יותר חשובים עבורכם ותשקיעו בהם את מרבית המאמץ. נסו לבחון את המשק בתחום הלימוד שלכם ולהבין את הדרישות וכך מה יותר ישרת אתכם בעתיד לאחר התואר.

אם אתם קוראים ושואלים את עצמכם.. אבל איך עושים את זה?! המלצה שלנו – צרו קשר עם סטודנטים משנים גבוהות יותר, דרך פעילויות של האגודה, קורסים מעורבים, מועדונים חברתיים בקמפוס ועוד. אין חכם כבעל ניסיון. קחו בחשבון שהטיפים שייתן לכם סטודנט בשנה ג' וסטודנט בשנה ב' יהיו שונים. שנה ב' נחשבת לרוב העמוסה ביותר בתואר ולכן – הפרספקטיבה תהיה שונה מנקודת המבט של סטודנט שכבר צלח גם את האתגר הזה. תשאלו, תתייעצו ותנסו ללמוד מאחרים – זו לא בושה וזה מוריד את הלחץ פלאים!

אם נסכם זאת, החוויה האקדמית יכולה להיות נהדרת, ובמבט לאחור הרבה אנשים זוכרים אותה לטובה. ובסופו של דבר? במיוחד את שנה א'. אין שום סיבה שלא תעברו אותה בקלות!